balabar
بنر
Slider Slider Slider
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر

بالابر هیدرولیک

بالابرهای هیدرولیک از مایع تراکم ناپذیر استفاده می کنند که نیرویی را می فرستند که با میزان کمی فشار فاصله طولانی را می پیمایند که اثر مشابهی با میزان نیرو در فاصله کوتاه دارد.

از شکاف دهنده مورد استفاده در حیاط تا ماشین های بزرگی که در سایت های ساختمانی می بینید جز تجهیزات هیدرولیک هستند که از نظر قدرت و چابکی عالی هستند. در هر منطقه ساخت و سازی ماشین آلاتی را می بینید که با نیروی هیدرولیک کار می کنند که شامل بولدوزها، بیل مکانیکی، لودرها، لیفتراک ها و جرثقیل ها و البته بالابرهای هیدرولیک می شوند.

هیدرولیک ها برای کنترل هواپیمای بزرگ استفاده می شوند. هیدرولیک هایی را برای بالابری خودرو در مراکز سرویس خودرو می بینید تا مکانیک ها بتوانند در زیر آنها کار کنند و بسیاری از بالابرها با استفاده از روش یکسانی استفاده می کنند. حتی ترمزهای خودروی شما هیدرولیک هستند.

ایده پشت سر هر سیستم هیدرولیک خیلی ساده است.  نیرویی که در یک نقطه به کار می رود تا به نقطه دیگری با استفاده از مایع تراکم ناپذیر منتقل می شود. مایع تقریبا همیشه یک نوع روغن است. این نیرو تقریبا همیشه در این فرآیند ضرب می شوند. در تصویر می توانید ساده ترین سیستم هیدرولیک ممکن را ببینید:

 

سیستم هیدرولیک ساده دارای دو پیستون و لوله پر شده با روغنی است که به آن متصل شده است.

در این طرح دو پیستون (قرمز) در دو سیلندر شیشه ای قرار گرفته است که با روغن (آبی روشن) پر شده است و به دیگری با لوله پرشده با روغن است. اگر نیرویی به سمت پایین برای یک پیستون به کار برید ( سمت چپ طرح) سپس نیرو به پیستون دوم از طریق منتقل می شود. چون روغن تراکم ناپذیر است کارآیی خیلی خوبی دارد که تقریبا همه نیروی به کار رفته در پیستون دوم ظاهر می شود. نکته اصلی درباره سیستم های هیدرولیک است که لوله دو سیلندر را با هر طول و شکل متصل شده است که به آن امکان می دهد تا از پیستون ها به طور مارپیچ بروند. این لوله همچنین می تواند شاخکی باشد به منظور اینکه سیلندرهای اصلی خودرو می توانند بیشتر از سیلندر برده حرکت کنند اگر مورد دلخواه باشد.

نکته مرتب درباره سیستم های هیدرولیک این است که نیروی ضرب یا تقسیم بسیار ساده به سیستم افزوده می شود. در سیستم هیدرولیک همه تغییر اندازه پیستون و سیلندر را نسبت به یکدیگر نشان می دهد همانطور که در شکل نشان داده شده است:

ضرب هیدرولیک. پیستون در سمت راست سطح مقطعی دارد که نه برابر بیشتر از پیستونی است که در سمت چپ قرار دارد. هنگامی که نیرویی به پیستون چپ وارد می شود آن نه برابر برای هر یک واحد حرکت می کند همانطور که پیستون راست حرکت می کند و نیرو در نه در پیستون سمت راست ضرب می شود.

برای تعیین فاکتور ضرب، با نگاهی به اندازه پیستون ها شروع کنید. فرض کنید که پیستون در سمت چپ 2 اینچ قطر (1 اینچ شعاع) دارد در حالی که پیستون سمت راست 6 اینچ قطر (سه اینچ شعاع) دارد. سطح دو پیستون Pi*r2 است. سطح پیستون چپ بنابراین 3.14 است در حالی که سطح پیستون در سمت راست 28.26 است. پیستون سمت راست نه برابر بیشتر از سمت چپ است. این بدین معناست که هر نیروی به کار رفته بر سمت چپ 9 برابر بیشتر در پیستون سمت راست ظاهر خواهد شد. پس اگر از نیروی 100 پوندی به سمت پایین بر روی پیستون چپ کنید 900 پوند به سمت بالا در سمت راست ظاهر خواهد شد. تنها عمل این است که باید پیستون سمت چپ 9 اینچ پایین بیاید تا پیستون سمت راست یک اینچ بالا برود.

موتورها در خودروی شما هم می توانند مثال خوبی از سیستم هیدرولیک کار کرده با پیستون باشند. چهار پیستون برده در هر چرخ به کار می افتد تا پد ترمز را در مقابل روتور موتور فشار دهید تا خودرو متوقف شود(در واقع تقریبا همه خودروها در جاده دو سیلندر اصلی دارند که به دو سیلندر برده برده می شوند. به روشی که اگر یک سیلندر اصلی مشکلی داشت یا فنرها نشت کرده می توانید هنوز خودرو را متوقف کنید.)

در اکثر سیستم های هیدرولیک دیگر، سیلندرها و پیستون ها به یکدیگر از طریق سوپاپ هایی متصل شده اند تا روغن فشار بالای مورد نیاز را تامین کنند.

هوا در سیستم هیدرولیک

مهم است که سیستم هیدرولیک دارای هیچ نوع حباب هوایی نباشد. ممکن است درباره نیاز به هواگیری لاین های ترمز خودروی خود شنیده باشید. اگر حباب هوایی در سیستم باشد پس نیرویی به کار می رود تا اولین پیستون برای فشرده کردن هوا در فشرده کردن هوا به کار می رود به جای حرکت پیستون دوم که اثر بزرگی بر کارآیی سیستم دارد.     

بالابرهای هیدرولیک را نیز احتمالا تا به حال در خیابان ئو یا به طور روزانه در کسب و کار خود یده اید. بالابرهای هیدرولیک همانطور که گفته شد لزوما بالابرهایی نیستند که تنها در ساختمان های بلندمرتبه یا مراکز خرید هر روزه به کار می روند. بالابرهای هیدرولیک نیز در صنایع مختلفی به کار می روند از تعمیر خودرو تا کارهای مرمتی خیابانو واقعا انقلابی هستند در خدماتی که ما می توانیم به مشتریان خود ارائه بدهیم. همان گونه که گفته شد بالابرهای هیدرولیک هم با ایده بسیار ساده ای کار می کنند.